Linoleumi hooldus, kaitsmine ja taastamine

Mis on linoleum?

Linoleum koosneb ainult looduslikku päritolu komponentidest (peamiselt linaseemneõli, vaigud, lubjakivijahu, puidutolm ja korgipuru). Linoleumi populaarsuse kasvu taga on eelkõige tervisesõbralikkus, suur värvivalik ja küllalt hea vastupidavus kuni mõõduka koormusega kohtades. Kaitsmata linoleumi puuduseks on, et see ei talu kaua seisvat vett ja välisjalatsitega käimist.

Kuidas linoleumi igapäevaselt hooldada?

Linoleum ei talu tugevaid aluselisi ega happelisi aineid, sobivad  eelkõige neutraalsed või linoleumile mõeldud hooldavad puhastusained. Soovitav on kasutada väheniisket või niisket moppimist või vähese vee kogusega masinpesu. 

Kas linoleum vajab kaitsmist?

Tagasihoidliku koormusega ilma välisjalatsiteta käidavates ruumides ei ole täiendav kaitsmine vajalik. Niipea kui ruumides käiakse välisjalatsites või on kulutuskoormus mõõdukas, vajab linoleum täiendavat kaitset. Vastasel korral tekivad pinnale käigurajad, mida ei õnnestu enam ka sügavpesuga eemaldada, kuna pinnakiht on karedaks kulutatud.

Tänapäeval on olemas kolme liiki kaitseaineid/-töötlusi:

  • Levinuim linoleumi kaitsemeetod on vahatamine. Vahasid on äärmiselt erineva kvaliteediga. Madala kuivainesisaldusega "säästuvahad" võivad sobida vähese koormusega kohtadesse, kuid reeglina kestavad need vaid nädalaid. Kõrge kuivainesisaldusega vahad on küll kallimad, ent kestavad märkimisväärselt kauem, ei kogu mustust ning seetõttu kujuneb nende kasutamine kokkuvõttes soodsamaks. Teine aspekt on põrandale kantavate kihtide arv. Me ei vahata kunagi alla 3 kihi, teatud kohtades kus vastupidavus peab olema eriti pikaajaline, paigaldame ka 4 kihti. Näiteks kolmekihilise vahatuse vastupidavus võrreldes kahekihilisega on reeglina 50% pikem. Sõltuvalt kasutuskohast, vahast ja tööst kestab vahakiht pool kuni üks aasta. Miinuseks on märjalt suur libisemisoht.
  • PU kaitseaine on vahast oluliselt vastupidavam nii ajaliselt kui kriimustuste suhtes.     Seda töötlust soovitame kohtades, kus vahaeemaldus ja kordusvahatamine on ruumi kasutustingimustest tulenevalt tülikad või seal, kus koormused on suured. PU töötlusel on mõõdukalt hea libisemiskindlus.
  • Elastse keraamikakihiga katmine sobib sinna kus kordusvahatamine võib ruumi kasutuskoormusest tulenevalt olla äärmiselt problemaatiline organiseerida või kus vahakiht kulub kiiresti. Elastse keraamika üks eeliseid on ka väga hea libisemiskindlus.
Kogemus näitab, et kvaliteedile tehtud panused kujunevad kiiresti soodsamaks kui esialgse odava tariifi ostmine.

Mida teha kui linoleum on kahjustunud või kulunud?

Üldiselt arvatakse, et kui linoleumil on "käigurajad" sisse kulunud ja sügavpesuga neid eemaldada ei õnnestu, siis tuleb olukorraga leppida või pinnakate välja vahetada. Tegelikult asi nii ei ole. Varasematel aastatel taastati linoleumi tugevate leelistega ja abrasiivsete hõõrukitega töödeldes. See on suurt professionaalset kogemust nõudev töö, sest kordasaamise asemel on võimalik põrand sootuks kihva keerata.

Praegusel ajal on olemas kaks tehnoloogiat, millega saab ilma mingeid kemikaale kasutamata taastada linoleumi endise väljanägemise. Asjatundja valib sobiva tehnoloogia tulenevalt põrandakatte seisundist ja näitajatest. Selle järgselt kaetakse pind kaitseainega (vaha, PU, elastne keraamika).

Küsige nõu või tellige töö 664 0005
info@pinnahooldus.ee