PVC hooldus, kaitsmine ja taastamine

Mis on PVC?

PVC ehk polüvinüülkloriid (kõnekeeles vinüül- või plastpõrand) on täielikult sünteetiline vett  ja koormusi taluv materjal. Ilmselt on tegu meil asutustes enimlevinud põrandakattematerjaliga.
PVC miinuseks on sellest lenduvad tervisele kahjulikud orgaanilised ühendid ja odavamate variantide puhul ka suur hoolduskulu.

Kuidas PVC-d igapäevaselt hooldada?

PVC on vastupidav peaaegu kõikidele puhastuskemikaalidele ja seda on lihtne hooldada. Soovitav on kasutada väheniisket või niisket moppimist või masinpesu.

Kas PVC vajab kaitsmist?

Esmalt on vaja teada kas tegemist on PUR kattega PVC-ga. PUR on tehases paigaldatud polüuretaankiht, mille eesmärk on anda PVC pinnale täiendav poore sulgev ja mustust hülgav kaitse. PUR-katteid on väga erinevaid, alates odavast õhukesest kihist mis on paigaldatud odavale PVC-le kuni kallimate tugevduskihtideni, mis paigaldatud ka kvaliteetsele PVC-le. Kui "säästuversioonid" peavad vastu 1-2 aastat, siis PUR-tugevduskihid võivad kesta 5-10 aastat. Ajal, mil PUR-kiht põrandal alles on, seda ei vahatata. PUR-kihi mahakulumise järgselt tuleb põrandat hakata vahatama. Vastasel korral ei lähe kaua, et põrandasse kuluksid "käigurajad", mida ei pruugi olla võimalik ka sügavpesuga kõrvaldada. Sestap on tähtis, et põranda omanik teostab põranda seisundi üle regulaarset järelvalvet.
Vähese koormusega, ilma välisjalatsiteta käidavates ruumides ei ole täiendav kaitsmine reeglina vajalik. Niipea kui ruumides käiakse välisjalatsites või on kulutuskoormus mõõdukas, vajab PVC täiendavat kaitset. Vastasel korral tekivad pinnale käigurajad, mida ei õnnestu enam ka sügavpesuga eemaldada, kuna pinnakiht on karedaks kulutatud ja mustus tunginud kahjustatud PVC pooridesse.
Kui põrand vajab kaitsmist, on selle kaitsetöötluse tehnoloogiad samad mis linoleumi puhul:
  • Levinuim PVC kaitsmismeetod on vahatamine. Vahasid on äärmiselt erineva kvaliteediga. Madala kuivainesisaldusega "säästuvahad" võivad sobida vähese koormusega kohtadesse, kuid reeglina kestavad need vaid nädalaid. Kõrge kuivainesisaldusega vahad on küll kallimad, ent kestavad märkimisväärselt kauem, ei kogu mustust ning seetõttu kujuneb nende kasutamine kokkuvõtes soodsamaks. Teine aspekt on põrandale kantavate kihtide arv.  Miinuseks on märjalt suurem libisemisoht. 
  • PU kaitseaine on vahast oluliselt vastupidavam nii kriimustustele kui ajaliselt. Seda töötlust soovitame kohtades kus vahaeemaldus ja kordusvahatamine on ruumi kasutustingimustest tulenevalt tülikad või seal kus koormused on suured. PU töötlusel on mõõdukalt hea libisemiskindlus.

Mida teha kui PVC on kahjustunud või kulunud?

On levinud teadmine, et kui PVC-l on "käigurajad" sisse kulunud ja sügavpesuga neid eemaldada ei õnnestu, siis tuleb olukorraga leppida või pinnakate välja vahetada. Siiski on olemas tehnoloogia, millega õnnestub paljud PVC põrandad renoveerida. Selleks tuleb esmalt välja selgitada PVC tüüp ja hetkeseisund. On olemas homogeensed PVC-d ja mitmekihilised. Homogeensete puhul on töödeldavus parem, mitmekihiliste puhul tuleb veenduda kui paks on veel pealmine kiht.
Praegusel ajal on olemas kaks tehnoloogiat, millega saab ilma mingeid kemikaale kasutamata taastada PVC endise väljanägemise. Asjatundja valib sobiva tehnoloogia tulenevalt põrandakatte seisundist ja näitajatest. Selle järgselt kaetakse pind kaitseainega (vaha, PU, elastne keraamika).  

Küsige nõu või tellige töö 664 0005
info@pinnahooldus.ee